Procesy termiczne
Procesy termiczne w instalacjach technologicznych realizowane sÄ w urzÄ dzeniach (dalej nazywane komorami termicznymi), w ktĂłrych dziÄki zapewnieniu odpowiednich parametrĂłw fizycznych (temperatura, wentylacja) realizujemy zaĆoĆŒone efekty technologiczne.
SÄ to przykĆadowo procesy podgrzewania wstÄpnego, wygrzewania, suszenia, termoformowania, odprÄĆŒania, polimeryzacji, wulkanizacji, konserwacji termicznej ale teĆŒ schĆadzania czy wymraĆŒania.
W zaleznoĆci od przeznaczenia urzÄ dzeĆ stosowanie sa okreĆlenia:
– suszarki wody
– suszarki farby
– piece proszkowe
– piece kataforezy
– piece IR i UV
– komory klimatyczne
Oferujemy urzÄ dzenia standardowe oraz dostosowane do indywidualnych wymagaĆ technologii w liniach malarskich.
Wieloletnie doĆwiadczenie licznych realizacji pozwala nam zaproponowaÄ wĆaĆciwe i pewne rozwiÄ zania, gwarantujÄ ce pewnoĆÄ i stabilnoĆÄ prowadzonego procesu.
Istnieje wiele zastosowaĆ komĂłr termicznych naszej produkcji w przemysĆowych procesach przemysĆowych – oferujemy komory o rĂłĆŒnorodnych parametrach, gabarytach, rozwiÄ zaniach technicznych i realizujÄ cych rĂłĆŒne technologie.
Wszystkie te urzÄ dzenia moĆŒemy podzieliÄ w zaleĆŒnoĆci od przeznaczenia lub wedĆug konstrukcji lub realizowanej funkcji.
Konstrukcja komorowa
Pierwszy podziaĆ rozrĂłĆŒnia urzÄ dzenia komorowych od przelotowych.
W urzÄ dzeniach komorowych detale sÄ wprowadzane do komory przez otwarte drzwi i pozostajÄ tam w czasie potrzebnym do zrealizowania zabiegu technologicznego. Budujemy zarĂłwno urzÄ dzenia standardowe o ustalonych gabarytach i parametrach jak i  konstruowane pod wymagania procesu w danym projekcie.
Konstrukcja przelotowa
W urzÄ dzeniach przelotowych detale przemieszczajÄ siÄ przez komorÄ ruchem ciÄ gĆym lub taktowym, z taka prÄdkoĆciÄ aby osiÄ gnÄ Ä czas przebywania w wyznaczonej temperaturze (parametrach).
Ze wzglÄdu na konstrukcjÄ rozrĂłĆŒniamy komory przelotowe podĆogowe, postawione bezpoĆrednio na podĆodze hali i zasyfonowane, postawione na podeĆcie..
Komory przelotowe nie majÄ drzwi.
Grzanie/chĆodzenie detali
Zapewnienie i utrzymywanie temperatury detali odbywa siÄ poprzez ich kontakt z gorÄ cym lub chĆodnym/ zimnym powietrzem (piece konwekcyjne) lub dziÄki âoĆwietlaniuâ ich promieniami IR (podczerwonymi).
Proces UV
Proces âsuszeniaâ a wĆaĆciwie utwardzania farby ciekĆej moĆŒna realizowaÄ teĆŒ poprzez jej naĆwietlanie promienia ultrafioletowymi (suszarki UV).
Suszenie suchym powietrzem
Proces suszenia detali z wilgoci (wody) jak i suszenia farby moĆŒna wykonaÄ obniĆŒajÄ c wilgotnoĆÄ powietrza w komorze suszarki.
Transport detali
W zaleĆŒnoĆci od sposobu przemieszczania detali w urzÄ dzeniach wyrĂłĆŒniamy:
- Wykonanie z konwejerem podwieszonym lub odwrĂłconym
- Wykonanie z konwejerem pĆaskim
- Wykonanie wĂłzkowe
Temperatura procesowa
Ze wzglÄdu na temperaturÄ osiÄ ganÄ w urzÄ dzeniach wyrĂłĆŒniamy:
- Komory niskotemperaturowe na ogĂłĆ do max. 130 â°C do odparowania wody do suszenia farby
- Komory wysokotemperaturowe na ogĂłĆ do max. 250 â°C do farb proszkowych do farb ciekĆych
- Komory odparowania
Wiele farb ciekĆych naleĆŒy odpowiednio odparowaÄ aby usunÄ Ä z nich czÄĆÄ rozpuszczalnikĂłw, ktĂłre mogÄ powodowaÄ powstawanie wad powierzchni.
- Piece specjalne do obrĂłbki cieplnej
W wielu przypadkach konieczne uzyskanie zdecydowanie wyĆŒszych temperatur nawet do 800 â°C lub zastosowanie skomplikowanych systemĂłw prowadzenia nadmuchu powietrza na detale.
- Komory chĆodzenia
Dla wykonania kolejnych zabiegĂłw technologicznych np. malowania lub po zakoĆczeniu obrĂłbki przed rozĆadowaniem z systemu konieczne jest obniĆŒenie ich temperatury.
Dopalacze LZO
PowstajÄ ce w procesach technologicznych LZO (lotne zwiÄ zki organiczne) muszÄ byÄ usuwane (neutralizowane) przed wyrzuceniem powietrza z instalacji do atmosfery. Wymaga tego dbaĆoĆÄ o nasze Ćrodowisko a szczegĂłĆowe wymagania sÄ uregulowane przepisami.
Suszenie suchym powietrzem
Proces suszenia detali z wilgoci (wody) jak i suszenia farby moĆŒna wykonaÄ obniĆŒajÄ c wilgotnoĆÄ powietrza w komorze suszarki.