Aplikacje proszkowe

Aplikacje proszkowe

Malowanie proszkowe jest przyjazną dla środowiska i ekonomicznie atrakcyjną alternatywą wobec malowania farbami rozpuszczalnikowymi lub wodnymi.

 

 

Sukces rynkowy malowania proszkowego został osiągnięty dzięki:

 • Ekonomiczności,
 • Ekologii,
 • Efektywności.

Metoda posiada następujące zalety:

 • szybka i łatwa zmiana koloru,
 • wykorzystanie proszku w co najmniej 95%,
 • wysoka jakość oraz trwałość powłoki,
 • jednorodność pokrycia,
 • brak rozpuszczalników.

Malowanie proszkowe ma zastosowanie:

 • w produkcji wielkoseryjnej wielu przedmiotów powszechnego użytku, takich jak: artykuły gospodarstwa domowego, meble, samochody, artykuły sportowe,
 • w malarniach usługowych przy częstych zmianach asortymentu malowanych przedmiotów,
 • w przemyśle maszyn rolniczych oraz tam, gdzie wymagana jest duża odporność powłoki na wpływy środowiska naturalnego,
 • w dekoracyjnym malowaniu elementów rowerów, motocykli, części samochodowych, metalowych, mebli itp.

Malowanie proszkowe może być również stosowane na szkło, ceramikę, odporne na temperaturę plastyki a nawet na drewno.

 

Przykładowe detale malowane proszkowo

Farby proszkowe

Jest wiele różnych rodzajów farb proszkowych.produkowanych na bazie róznych żywic i z różnymi dodatkami, we wszystkich mozliwych kolorach wg standardowych katalogów ale też dostosowane do specjalnych wzorów kolorów.

Najbarzdie rozpowszechnione to farby epoksydowe, poliestrowe i akrylowe. Mają one różne właściwości fizyczne i chemiczne – zawsze należy uważnie wybierać rodzaj farby do wymagań stawianych produktowi, na który są aplikowane.

W procesie stosowane są farby proszkowe suche, w postaci drobin o różnej wielkości – generalnie 10-100 mikronów.

Istnieje technologia malowania dyspersją wodną farb proszkowych, jednakże nie jest powszechnie stosowana ze względu na wynagania technologiczne.

 

Technika malowania proszkowego

Wyróżniamy dwa główne sposoby malowania farbami proszkowymi:

– malowanie natryskowe

– malowania zanurzeniowe (w złożu fluidyzacyjnym).

Malowanie natryskowe jest wykonywane ręcznie dla małych partii produkcyjnych albo automatyczne dla produkcji seryjnej o dużej wydajności.

Proces malowania proszkowego jest realizowany w instalacji nazywanej Gniazdo Malowania Proszkowego. (GMP).

Takim gniazdem może być standardowa kabina proszkowa przy małej producjii niewielkich detali lub instalacja przemysłowa do malowania wielkoseryjnego, często o dużych gabarytach.

Żeby spełnić wszystkie podstawowe założenia tj. powstrzymać rozprzestrzenianie się proszku poza kabinę, zapobiegać gromadzeniu się proszku w stężeniu będącym źródłem eksplozji, umożliwiać odprowadzenie nie zużytego proszku do ponownego użycia lub utylizacji, zwiększać sprawność aplikacji projektuje się specjalne kabiny dopasowane do rodzaju i wielkości malowanych detali oraz uwzględniając indywidualne wymagania konkretnej malarni. W zależności od potrzeb kabiny mogą być wykonane z blach stalowych malowanych proszkowo, ze stali nierdzewnej lub z PVC. Proszek jest fluidyzowany w opakowaniu fabrycznym lub zbiorniku podającym i z niego zasysany inżektorami poprzez rury ssące i podawany do pistoletu proszkowego. W pistolecie proszek jest ładowany elektrycznie albo na skutek tarcia (metoda Tribo) albo przez układ kaskady wysokonapięciowej z elektrodą umieszczoną na wylocie z pistoletu (metoda Corona). Rozpylony z pistoletu w kierunku detali proszek jest przyciągany do nich elektrostatycznie, w wyniku czego przywiera stabilnie do powierzchni.

Pokryte proszkiem detale są następnie wygrzewane w piecu, co powoduje rozpuszczenie (przetopienie) warstwy farby proszkowej a następnie jej utwardzenie (polimeryzację). W efekcie uzyskuje się powłokę farby o grubości około 80 µ (w praktyce w różnych zastosowaniach może ona mieć wartość 30 – 200 i więcej µ). Malowanie odbywa się w kabinie proszkowej, dobranej odpowiednio do wielkości i rodzaju detali i produkcji. Kabina jest wentylowana przez odsysanie z niej wentylatorem mieszaniny powietrza z proszkiem. Proszek z tej mieszaniny jest separowany na filtrach lub w cyklonie. Odzyskany proszek jest ponownie wykorzystywany do malowania.

Technologia malowania farbami proszkowymi umożliwia wykorzystanie materiału prawie w 100% dzięki możliwości jego odzyskiwania w specjalnych kabinach i powtórnego użycia.  Powszechnie stosowane są kompaktowe kabiny z filtrami wykonane z blachy, które umożliwiają ekonomiczną i elastyczną pracę w małych malarniach. W dużych instalacjach przemysłowych stosuje się najchętniej kabiny z tworzywa sztucznego z odzyskiem proszku na cyklonie i automatyką, umożliwiającą szybka zmianę koloru. Jako urządzenia napylające stosuje się ręczne lub automatyczne pistolety typu Tribo (tarciowe) lub Corona (generatorowe).

Linia technologiczna do malowania proszkowego musi zawierać urządzenia do przygotowania powierzchni detali, suszenia, utwardzania farby, system transportu detali (konwejer) oraz tunele chłodzenia.Poza tym pomocnicze instalacje techniczne (wody, gazu, elektryczne itd. itp.), system sterowania, technikę środowiskową (oczyszczanie wody, ścieków, powietrza).

Wentylacja gniazd malowania proszkowego

Konstrukcja dobrze wentylowanej kabiny powinna spełniać następujące założenia:

powstrzymać rozprzestrzenianie się proszku poza kabiną, v>=0,50 m/sec => kW m3/h wentylatora zapobiegać gromadzeniu się proszku będącego potencjalnym źródłem eksplozji, umożliwiać odprowadzenie nie zużytego proszku do ponownego użycia lub utylizacji, być bezpieczna w czasie użytkowania· zwiększać sprawność aplikacji

Rysunek schemat przepływ powietrza w kabinie

 

Oferta ADAL

ADAL oferuje systemy ręcznego i automatycznego, natryskowego lub zanurzeniowego malowania farbami proszkowymi różnorodnych detali.

Oferujemy kompletne gniazda malowania proszkowego (GMP) z wyposażeniem i aplikacje do napylania proszku (APR), w tym::

– Standardowe kabiny malarskie z separacją na filtrach lub cyklonie

– Gniazda do natryskowego malowania przemysłowgo

– Gniazda do malowania zanurzeniowego

Poniżej lista oferowanych standardowych kabin proszkowych i przemysłowych gniazd malowania proszkowego

 

 

 

UZUPEŁNIĆ

Kolaż przykładów aplikacji

 

 

Produkowane przez nas od ponad 15 lat standardowe kabiny, gniazda do malowania przemysłowego oraz urządzenia aplikacyjne (pistolety i sterowniki) gwarantują jakość wymalowania, niezawodność i trwałość w eksploatacji.

Instalacje ADAL są budowane w oparciu o doświadczenie kompetentnego zespołu pracowników, dzięki czemu gwarantujemy najlepsze możliwe rozwiązania techniczne, przyjazne dla środowiska i równocześnie wydajne czyli pozwalające obniżać koszty produkcji i eksploatacji.

Użytkownicy instalacji ADAL mają zapewniony szybki i sprawny serwis oraz dostawy niezbędnych materiałów eksploatacyjnych i części zamiennych wg potrzeb.

Scroll to Top