Malowanie elektroforetyczne DEC

Proces powlekania galwanicznego (e-coat) to organiczna metoda powlekania zanurzeniowego na bazie wody, ktĂłra wykorzystuje prąd elektryczny do osadzania farby na częƛci przewodzącej prąd elektryczny, podobnie jak proces powlekania. ChociaĆŒ jego największym zastosowaniem jest powlekanie częƛci wymagających wysokiego stopnia ochrony antykorozyjnej, e-powƂoka moĆŒe być rĂłwnieĆŒ opƂacalnym rozwiązaniem dla wysokiej produkcji (> 1 mln m2 rocznie) częƛci, ktĂłre dobrze odprowadzają wodę, korzystają z wysokiej gęstoƛci regaƂów a nawet tworzenie filmu i są ograniczone pod względem liczby kolorĂłw. Inne korzyƛci ekonomiczne obejmują zmniejszoną siƂę roboczą (nie wymaga malarzy), niĆŒsze koszty operacyjne i przyjaznoƛć dla ƛrodowiska. Wady e-powƂoki w porĂłwnaniu z innymi technologiami powlekania obejmują ogĂłlnie wyĆŒszy koszt kapitaƂu i trudnoƛć ze zmianą kolorĂłw.

ChociaĆŒ e-pƂaszcz jest dostępny w wielu kolorach, zmiana koloru w zbiorniku moĆŒe być czasochƂonna, zwykle nawet 6-8 godzin. Farbę naleĆŒy przenieƛć do zbiornika do przechowywania, a przewody rurowe i filtry naleĆŒy caƂkowicie przepƂukać. Jeƛli konieczne są częste zmiany kolorĂłw, bierze się pod uwagę wiele zbiornikĂłw i wyposaĆŒenia pomocniczego.

Dostępne są dwa rodzaje farb e-coat: katodowe i anodowe. Farba katodowa jest bardziej odporna na korozję i dziaƂa poprzez uziemienie częƛci i przyƂoĆŒenie dodatniego Ƃadunku do cząstek farby za pomocą prostownika dostarczającego wysokie napięcie prądu staƂego do szeregu anod rozmieszczonych wzdƂuĆŒ ƛcian zbiornika. Ɓadunek elektryczny migruje cząstki na powierzchnię częƛci, a następnie kontynuuje „wyciąganie” wody z granicy między farbą a częƛcią zasadniczo przylegającą do farby na powierzchni częƛci. Gdy Ƃadunek jest emitowany z anod, powstaje kwas, ktĂłry musi zostać usunięty za pomocą systemu anolitycznego wyciągającego farbę z anod. Systemy anodowe wykorzystują prostownik do przykƂadania Ƃadunku w przeciwnym kierunku, tj. katodę umieszcza się wzdƂuĆŒ ƛcian zbiornika i migruje farbę do dodatnio naƂadowanej częƛci. ChociaĆŒ powƂoka anodowa nie są tak odporna na korozję, powƂoki anodowe są generalnie taƄsze i nie wymagają systemu anolitycznego

Gdy częƛć jest zanurzana, gruboƛć powƂoki katodowej lub anodowej migruje najpierw do najbardziej przewodzących powierzchni częƛci. W miarę narastania filmu zwiększa się opĂłr i przesuwa się powƂoka na inne obszary częƛci, co powoduje bardzo rĂłwnomierne nagromadzenie filmu na ogóƂ w zakresie gruboƛci 10-35 mikronĂłw. Ɓadunek elektryczny moĆŒe zmniejszać i hamować powlekanie wewnątrz rur lub gƂębokich wnęk i powinien zostać przetestowany. Farby do powlekania elektrycznego pozwalają na osiąganie 98% + / – sprawnoƛci pokrywania, tj. bardzo maƂo farby jest tracone podczas procesu. Nadmiar pozostaƂoƛci farby pozostający na częƛciach opuszczających zbiornik jest spƂukiwany permeatem (po pƂukaniu) i zawracany do zbiornika z farbą. Permeat to zasadniczo woda wytwarzana za pomocą ultrafiltru uĆŒywanego do rozdzielania farby na ciaƂa staƂe i ciecz. Substancje staƂe farby wracają do zbiornika z farbą, a pƂynna częƛć jest uĆŒywana jako pƂukanie permeatem. Utrzymanie temperatury w zbiorniku z powƂoką elektroniczną moĆŒe być konieczne przy uĆŒyciu agregatu chƂodniczego i wymiennika ciepƂa w celu usunięcia ciepƂa oddawanego z prostownika podczas procesu powlekania. W niektĂłrych obszarach ciepƂo jest rĂłwnieĆŒ potrzebne, aby utrzymać ciepƂo w zimie. Większoƛć kąpieli z e-pƂaszczem utrzymuje się w temperaturze od 25 ° C do 32 ° C; temperatura zostanie okreƛlona przez dostawcę powƂoki. Po e-powƂoce rĂłwnieĆŒ wymagają utwardzania termicznego w zakresie 150 ° C do 200 ° C. W zaleĆŒnoƛci od konkretnej powƂoki piece moĆŒna podzielić na dwie lub trzy strefy. Pierwsza strefa jest ogĂłlnie strefą „odwodnienia” w niĆŒszej temperaturze, mającą na celu usunięcie nadmiaru wilgoci przed „skĂłrowaniem” farby. Druga, a niektĂłre przypadki, trzecie strefy zapewniają stopniowe utwardzanie w wyĆŒszej temperaturze. NiektĂłre e-pƂaszcze mają tendencję do wydzielania dymu, gdy temperatura przekracza wartoƛć progową, więc piekarniki muszą być odpowiednio wentylowane, a częƛci mogą wymagać zamknięcia w wentylowanym tunelu chƂodzącym po wyjƛciu z pieca.

Scroll to Top