Wprowadzenie

Powłoka proszkowa jest warstwą swobodnie unoszącego się suchego proszku organicznego przez przyciąganą elektrostatycznie do metalu. Detal jest najpierw dokładnie czyszczony, aby zapewnić równomierne przyleganie proszku. Proszkiem może być poliester, poliuretan, poliester-epoksyd, epoksyd lub akryl. Po uziemieniu elementu gwałtowny wzrost prądu elektrycznego ładuje suchy proszek. Naładowany proszek jest równomiernie rozpylany na cały kawałek metalu. Aby zakończyć proces, utwardzanie zachodzi przez 10-15 minut w piekarniku do 200 ° ć. Podczas procesu utwardzania proszek wiąże, polimeryzuje i przepływa wokół obiektu, tworząc grubą warstwę ochronną.

Zalety malowania proszkowego są liczne. Po pierwsze, lakierowanie proszkowe daje grube, gęste wykończenie odporne na zarysowania, odpryski i odpryski. Jeśli dojdzie do wygięcia lub wgniecenia, powłoka proszkowa pozostanie nienaruszona tam, gdzie spadnie tradycyjna mokra farba. Powłoka jest długotrwała. Kolejną korzyścią jest łatwość użycia i czyszczenia. Większość projektów wymaga tylko jednej warstwy, aby uzyskać idealne wykończenie wolne od kropel i śladów pędzla. Ponieważ nie stosuje się rozpuszczalnika, nadmiar proszku można zmieść lub odkurzyć. Dzięki temu proces jest bezpieczny dla środowiska.

Proces powlekania proszkowego ma tylko dwie główne wady. Jeśli konieczne jest cienkie wykończenie, lakierowanie proszkowe nie jest idealne. Rozcieńczanie polimeru powoduje wady na powierzchni. Po drugie, mniejsze prace mogą preferować tańszy proces wykańczania, ponieważ malowanie proszkowe wymaga materiałów natryskowych, kabiny elektrostatycznej i specjalnego pieca, co może być kosztownym kosztem uruchomienia. Konserwacja, choć nie jest wymagana tak często jak mokra farba, jest trudniejsza. Retuszowanie uszkodzonych obszarów jest trudniejsze niż zwykłe retuszowanie puszką farby.

 

Scroll to Top