Malowanie mokre zanurzeniowe

Transport detali w malowaniu zanurzeniowym Do transportu detali w procesie malowania zanurzeniowego stosuje się zwykle dwa systemy: ‱    indeksowane ‱    ciągƂe Systemy indeksujące wykorzystują podwieszany szynowy przenoƛnik transportowy lub programowalne wciągniki do przenoszenia detali do i z szeregu zbiornikĂłw zanurzeniowych dopasowanych ƛciƛle do maksymalnego rozmiaru częƛci w celu zminimalizowania objętoƛci farby. Ze względu na czas przebywania w wannie farby (zwykle 1-3  minuty) oraz czas na przesuwanie i podnoszenie częƛci, systemy te są ogĂłlnie ograniczone do okoƂo 20 ƂadunkĂłw na godzinę. Transfer poprzeczny jest zazwyczaj taƄszy niĆŒ programowalne wciągniki, ale ma ograniczoną elastycznoƛć procesu; wszystkie zbiorniki są napeƂniane detalami w tym samym czasie i nie moĆŒna pominąć ĆŒadnych operacji Wanny przelotowe są uĆŒywane do wyĆŒszych prędkoƛci produkcji i po prostu wykorzystują Ƃuki pionowe na ciągle poruszającym się przenoƛniku podwieszanym do zanurzania częƛci. Zaletą tego typu zbiornikĂłw jest prostota; wadą jest rozmiar zbiornika; im większa prędkoƛć linii, tym większa pojemnoƛć zbiornika do osiągnięcia wymaganego czasu zanurzenia.

Przygotowanie powierzchni przed malowaniem zanurzeniowym

Przygotowanie powierzchni przed malowaniem zanurzeniowym jest podobne do innych procesĂłw malowania i zaleĆŒy od wymaganej wydajnoƛci farby i kompatybilnoƛci z powƂoką farby.

MoĆŒna zastosować mycie natryskowe lub zanurzeniowe, najczęƛciej jednak naleĆŒy stosować obydwa typy operacji, poniewaĆŒ  na powierzchniach wewnętrznych częƛci, ktĂłre mogą nie zostać wyczyszczone przez mycie natryskowe, mogą znajdować się pozostaƂoƛci, ktĂłre ostatecznie mogƂyby zanieczyƛcić zbiornik z farbą.

W wielu wypadkach nie jest konieczne suszenie detali po przygotowaniu powierzchni i moĆŒna od razy przejƛć do procesu malowania.

Scroll to Top