Aparaty 1K – zestawy malarskie
Na bazie pneumatycznych agregatĂłw nurnikowych budowane sÄ zestawy malarskie. Na typowÄ kompletacjÄ zestawĂłw skĆadajÄ siÄ: agregat nurnikowy, filtr wysokociĆnieniowy z wkĆadem filtra, zawĂłr kulowy z przewodem przelewowym, wĂłzek, system ssÄ cy, wÄ ĆŒ farby, pistolet natryskowy z dyszÄ , zestaw przygotowania powietrza.
W oparciu o wĆasnej konstrukcji pompy nurnikowe i tĆokowe silniki pneumatyczne, przy wykorzystaniu bogatej listy osprzÄtu (pistolety, wÄĆŒe, dysze, rury ssÄ ce, filtry, zawory, wĂłzki, mieszadĆa, podgrzewacze itd.) budowane sÄ aparaty do malowania farbami ciekĆymi w technologii airless i air-combi (air-assisted) o przeĆoĆŒeniach od 12:1 do 78:1 i wydajnoĆci od 20 cm3/PS (podwĂłjny skok) do 385 cm3/PS (od 5 do 45 ltr./min).
Schematy i specyfikacje kompletacji typowych aparatĂłw
Typy zestawĂłw malarskich:
STANDARD Metoda hydrodynamiczna Airless szczegĂłlnie wskazana jest do malowania duĆŒych, pĆaskich powierzchni. Farba przechodzÄ c pod duĆŒym ciĆnieniem przez maĆy, odpowiednio uksztaĆtowany otwĂłr dyszy ulega rozbiciu (atomizacji) na bardzo maĆe czÄ stki. Stosowanie tej metody , w porĂłwnaniu z malowaniem pneumatycznym, pozwala na:
- stosowanie materiaĆĂłw o lepkoĆci fabrycznej,
- nanoszenie jednorazowo grubszych warstw materiaĆu malarskiego,
- skrĂłcenie procesu malowania, zmniejszenie emisji rozpuszczalnikĂłw,
- lepsze wykorzystanie materiaĆu malarskiego.
Malowanie hydrodynamiczne AIRLESS
MAX Proces malowania duĆŒych powierzchni w trudnych warunkach otoczenia wymaga stosowania specjalnego sprzÄtu, takiego jak aparaty nowej generacji typu ADAL MAX-AIRLESS. PosiadajÄ one wysokie parametry wydajnoĆci i trwaĆoĆci potrzebne przy stosowaniu farb high solids, cynk-silikatĂłw, epoksydowych i materiaĆĂłw antykorozyjnych w takich gaĆÄziach przemysĆu jak:
- budowa statkĂłw,
- suche doki,
- platformy wiertnicze,
- kontenery,
- kominy i dĆșwigi przemysĆowe
- oraz wielu innych.
AIR COMBI Do praczyzjnego malowania powierychni o skomplikowanych ksztaĆtach szczegĂłlnie przydatna jest metoda malowania hydrodynamicznego z dodatkowÄ osĆonÄ powietrza AIR-COMBI. DokĆadne rozpylenie oraz regulacja kata rozpylenia uzyskiwana jest za pomocÄ sprÄĆŒonego powietrza kierowanego wokĂłĆ strumienia farby. Metoda ta ĆÄ czy zalety malowania pneumatycznego oraz charakteryzuje siÄ:
- duĆŒÄ wydajnoĆciÄ ,
- moĆŒliwoĆciÄ stosowania farb o duĆŒej lepkoĆci,
- ograniczeniem zapylenia do minimum,
- duĆŒÄ dekoracyjnoĆciÄ ,
- lepszym wykorzystaniem materiaĆy malarskiego.
PrzykĆady aparatĂłw malarskich rĂłĆŒnej wielkoĆci i w rĂłnych kompletacjach
.
Malowanie mokre na ĆŒywo, praktyczna aplikacja natryskowa farby ciekĆej