Intralogistyka
Intralogistyka to zbiĂłr urzÄ dzeĆ i mechanizmĂłw, odpowiednio sterowanych i wspĂłĆpracujÄ cych ze sobÄ , tworzÄ cy w ten sposĂłb system transportu detali w fabryce w procesie produkcji i dystrybucji.
Intralogistyka kontroluje przepĆyw materiaĆĂłw miÄdzy rĂłĆŒnymi obszarami zakĆadu – od towarĂłw przychodzÄ cych do magazynu, obszarĂłw produkcyjnych i montaĆŒu koĆcowego do kompletacji zamĂłwieĆ i wysyĆki.
DziÄki optymalizacji integracji przetwarzania informacji z najnowszymi technologiami i oprogramowaniem do transportu materiaĆĂłw osiÄ ga siÄ ĆŒÄ danÄ wydajnoĆÄ zarĂłwno dla systemĂłw rÄcznych, jak i automatycznych.
W skĆad ciÄ gu technologicznego kaĆŒdego zakĆadu produkcyjnego w tym teĆŒ na przykĆad malarni przemysĆowej wchodzi szereg urzÄ dzeĆ, odpowiadajÄ cych kolejno nastÄpujÄ cym po sobie procesom: przygotowania powierzchni, suszenia, nakĆadania i utwardzania powĆoki. Dla zapewnienia wymaganej wydajnoĆci i utrzymania jakoĆci wyrobu, kluczowym elementem staje siÄ zagwarantowanie przepĆywu materiaĆu wg zadanych parametrĂłw. ZapewniajÄ to systemy transportu. DobĂłr systemu zaleĆŒy od wielkoĆci instalacji, zaĆoĆŒonej wydajnoĆci, przyjÄtej technologii przygotowania powierzchni (np. myjka przelotowa lub taktowa), wielkoĆci detalu.
RosnÄ ce wymagania wymagajÄ coraz wiÄkszej wydajnoĆci i elastycznoĆci podczas procesĂłw produkcyjnych. Inteligentnie zaprojektowane wewnÄtrzne przepĆywy materiaĆĂłw, ktĂłre sÄ optymalnie poĆÄ czone w sieÄ i kontrolowane, stanowiÄ podstawÄ dla pĆynnych operacji produkcyjnych. Od prawie 40 lat oferujemy naszym klientom doskonaĆe rozwiÄ zania w zakresie transportu materiaĆĂłw i technologii przenoĆnikĂłw. Nasze procesy automatyzacji optymalizujÄ operacje produkcyjne w wielu fabrykach. je w Twojej fabryce.
OgĂłlna klasyfikacja systemĂłw transportu
Systemy transportu moĆŒemy podzieliÄ na wiele sposobĂłw, zaleĆŒnie od przyjÄtych kryteriĂłw.
Stosujemy najczÄĆciej nastÄpujÄ ce definicje:
W zaleĆŒnoĆci od stopnia automatyzacji transportu: – automatyczne – rÄczne – semi-automatyczne
W zaleĆŒnoĆci od konstrukcji mocowania mechanizmĂłw: – zawieszkowe – podĆogowe
W zaleĆŒnoĆci od trybu pracy: – przepĆyw sekwencyjny ciÄ gĆy lub sterowany – przepĆyw indeksowany portalowy lub wciÄ gnikowy
.W zaleĆŒnoĆci od logiki transportu: – obiegowe – krzyĆŒowe
W zaleĆŒnoĆci od powiÄ zania detali z systemem transportu – zawieszkowe – dolne (siatkowe, taĆmowe, pĆytkowe itd.)
Proces projektowania systemu transportu jest zawsze realizowany rĂłwnoczeĆnie z wyborem technologii i techniki procesĂłw technologicznych.
Pierwszy krokiem jest opracowanie schematu blokowego, nastÄpnie zwymiarowanie urzÄ dzeĆ i ustawienie ich w hali (layout 2D).
Po jego zatwierdzeniu robimy layout 3D dla zapewnienia wykonalnoĆci systemu w odniesieniu do innych maszyn produkcyjnych.
Na koniec dobieramy standardowe elementy z naszego programu i projektujemy urzadzenia specjalne np. windy, stacje przeĆadunkowe itd.