Coraz czÄĆciej proces malowania jest realizowany przy wykorzystaniu robotĂłw przemysĆowych. RozwiÄ zanie do tej pory spotykane przede wszystkim w branĆŒy automotive, zaczyna byÄ popularne rĂłwnieĆŒ w innych gaĆÄziach przemysĆu. Najnowsze rozwiÄ zania sprawiajÄ , ĆŒe robot to narzÄdzie nie tylko do zadaĆ wielkoseryjnych, ale coraz czÄĆciej do Ćrednich i maĆych serii o duĆŒej zmiennoĆci. Jest narzÄdziem, ktĂłre zapewnia stabilnoĆÄ i powtarzalnoĆÄ procesu.
Robotyzacja malowania
Roboty w procesie malowania wykorzystywane sÄ juĆŒ od wielu lat. TworzÄ one caĆe linie lakiernicze dla nadwozi samochodowych, malujÄ meble czy sĆupy turbin wiatrowych. RosnÄ cy trend robotyzacji dla branĆŒy lakierniczej moĆŒna zauwaĆŒyÄ na rynku Ćwiatowym, europejskim oraz polskim. ADAL jako dostawca kompletnych rozwiÄ zaĆ wykorzystuje moĆŒliwoĆci, jakie niosÄ ze sobÄ roboty w realizowanych przez nas projektach. Dostarczamy kompletne stanowiska, maszyny oraz instalacje malarskie, gdzie procesy malowania wykonywane sÄ przez roboty.
Mamy doĆwiadczenie w realizacjach dla rĂłĆŒnorodnych technologii malowania. W naszych realizacjach pojawiaĆy siÄ roboty malujÄ ce natryskowo rĂłĆŒnymi rodzajami farb. W jednym z projektĂłw stworzyliĆmy liniÄ malowania zanurzeniowego, gdzie malowanie realizowane byĆo przez robota.
A czym charakteryzuje siÄ malowanie w aspekcie robotyzacji w porĂłwnaniu z innymi dziedzinami?
WaĆŒnym zagadnieniem, ktĂłry naleĆŒy uwzglÄdniÄ przy realizacji aplikacji malarskiej jest dostosowanie wszystkich urzÄ dzeĆ do pracy w strefie Ex – nie dotyczy to oczywiĆcie farb wodnych.
Kolejnym elementem jest zabezpieczenie robota przed zabrudzeniem farbÄ – dobranie odpowiednich wyciÄ gĂłw oraz pokrowcĂłw ochronnych.
Jednym z aspektĂłw, na ktĂłry nasza firma kĆadzie nacisk jest uproszczenie sposobu tworzenia nowych programĂłw malowania, tak aby uĆŒytkownik mĂłgĆ w Ćatwy i szybki sposĂłb samodzielnie rozbudowywaÄ asortyment, jaki jest malowany przez robota. Takie podejĆcie czÄsto jest zwiÄ zane z wykorzystaniem zrĂłĆŒnicowanych systemĂłw identyfikacji detalu, takich jak systemy wizyjne 2D i 3D.
DopeĆnieniem rozwiÄ zaĆ zrobotyzowanych jest uproszczenie i konsolidacja sterowania caĆej aplikacji. WybĂłr programĂłw i trybĂłw pracy robota z jednego gĆĂłwnego panelu sterujÄ cego , umoĆŒliwienie zadawania parametrĂłw ruchu takich jak prÄdkoĆÄ, dokĆadnoĆÄ, wyprzedzenie zaĆÄ czenia pistoletu, parametry aplikacji malarskiej i inne.