Aplikacje proszkowe
Malowanie proszkowe jest przyjaznÄ dla Ćrodowiska i ekonomicznie atrakcyjnÄ alternatywÄ wobec malowania farbami rozpuszczalnikowymi lub wodnymi.
Sukces rynkowy malowania proszkowego zostaĆ osiÄ gniÄty dziÄki:
- EkonomicznoĆci,
- Ekologii,
- EfektywnoĆci.
Metoda posiada nastÄpujÄ ce zalety:
- szybka i Ćatwa zmiana koloru,
- wykorzystanie proszku w co najmniej 95%,
- wysoka jakoĆÄ oraz trwaĆoĆÄ powĆoki,
- jednorodnoĆÄ pokrycia,
- brak rozpuszczalnikĂłw.
Malowanie proszkowe ma zastosowanie:
- w produkcji wielkoseryjnej wielu przedmiotĂłw powszechnego uĆŒytku, takich jak: artykuĆy gospodarstwa domowego, meble, samochody, artykuĆy sportowe,
- w malarniach usĆugowych przy czÄstych zmianach asortymentu malowanych przedmiotĂłw,
- w przemyĆle maszyn rolniczych oraz tam, gdzie wymagana jest duĆŒa odpornoĆÄ powĆoki na wpĆywy Ćrodowiska naturalnego,
- w dekoracyjnym malowaniu elementĂłw rowerĂłw, motocykli, czÄĆci samochodowych, metalowych, mebli itp.
Malowanie proszkowe moĆŒe byÄ rĂłwnieĆŒ stosowane na szkĆo, ceramikÄ, odporne na temperaturÄ plastyki a nawet na drewno.
PrzykĆadowe detale malowane proszkowo
Farby proszkowe
Jest wiele rĂłĆŒnych rodzajĂłw farb proszkowych.produkowanych na bazie rĂłznych ĆŒywic i z rĂłĆŒnymi dodatkami, we wszystkich mozliwych kolorach wg standardowych katalogĂłw ale teĆŒ dostosowane do specjalnych wzorĂłw kolorĂłw.
Najbarzdie rozpowszechnione to farby epoksydowe, poliestrowe i akrylowe. MajÄ one rĂłĆŒne wĆaĆciwoĆci fizyczne i chemiczne – zawsze naleĆŒy uwaĆŒnie wybieraÄ rodzaj farby do wymagaĆ stawianych produktowi, na ktĂłry sÄ aplikowane.
W procesie stosowane sÄ farby proszkowe suche, w postaci drobin o rĂłĆŒnej wielkoĆci – generalnie 10-100 mikronĂłw.
Istnieje technologia malowania dyspersjÄ wodnÄ farb proszkowych, jednakĆŒe nie jest powszechnie stosowana ze wzglÄdu na wynagania technologiczne.
Technika malowania proszkowego
WyrĂłĆŒniamy dwa gĆĂłwne sposoby malowania farbami proszkowymi:
– malowanie natryskowe
– malowania zanurzeniowe (w zĆoĆŒu fluidyzacyjnym).
Malowanie natryskowe jest wykonywane rÄcznie dla maĆych partii produkcyjnych albo automatyczne dla produkcji seryjnej o duĆŒej wydajnoĆci.
Proces malowania proszkowego jest realizowany w instalacji nazywanej Gniazdo Malowania Proszkowego. (GMP).
Takim gniazdem moĆŒe byÄ standardowa kabina proszkowa przy maĆej producjii niewielkich detali lub instalacja przemysĆowa do malowania wielkoseryjnego, czÄsto o duĆŒych gabarytach.
Ć»eby speĆniÄ wszystkie podstawowe zaĆoĆŒenia tj. powstrzymaÄ rozprzestrzenianie siÄ proszku poza kabinÄ, zapobiegaÄ gromadzeniu siÄ proszku w stÄĆŒeniu bÄdÄ cym ĆșrĂłdĆem eksplozji, umoĆŒliwiaÄ odprowadzenie nie zuĆŒytego proszku do ponownego uĆŒycia lub utylizacji, zwiÄkszaÄ sprawnoĆÄ aplikacji projektuje siÄ specjalne kabiny dopasowane do rodzaju i wielkoĆci malowanych detali oraz uwzglÄdniajÄ c indywidualne wymagania konkretnej malarni. W zaleĆŒnoĆci od potrzeb kabiny mogÄ byÄ wykonane z blach stalowych malowanych proszkowo, ze stali nierdzewnej lub z PVC. Proszek jest fluidyzowany w opakowaniu fabrycznym lub zbiorniku podajÄ cym i z niego zasysany inĆŒektorami poprzez rury ssÄ ce i podawany do pistoletu proszkowego. W pistolecie proszek jest Ćadowany elektrycznie albo na skutek tarcia (metoda Tribo) albo przez ukĆad kaskady wysokonapiÄciowej z elektrodÄ umieszczonÄ na wylocie z pistoletu (metoda Corona). Rozpylony z pistoletu w kierunku detali proszek jest przyciÄ gany do nich elektrostatycznie, w wyniku czego przywiera stabilnie do powierzchni.
Pokryte proszkiem detale sÄ nastÄpnie wygrzewane w piecu, co powoduje rozpuszczenie (przetopienie) warstwy farby proszkowej a nastÄpnie jej utwardzenie (polimeryzacjÄ). W efekcie uzyskuje siÄ powĆokÄ farby o gruboĆci okoĆo 80 ” (w praktyce w rĂłĆŒnych zastosowaniach moĆŒe ona mieÄ wartoĆÄ 30 – 200 i wiÄcej ”). Malowanie odbywa siÄ w kabinie proszkowej, dobranej odpowiednio do wielkoĆci i rodzaju detali i produkcji. Kabina jest wentylowana przez odsysanie z niej wentylatorem mieszaniny powietrza z proszkiem. Proszek z tej mieszaniny jest separowany na filtrach lub w cyklonie. Odzyskany proszek jest ponownie wykorzystywany do malowania.
Technologia malowania farbami proszkowymi umoĆŒliwia wykorzystanie materiaĆu prawie w 100% dziÄki moĆŒliwoĆci jego odzyskiwania w specjalnych kabinach i powtĂłrnego uĆŒycia. Powszechnie stosowane sÄ kompaktowe kabiny z filtrami wykonane z blachy, ktĂłre umoĆŒliwiajÄ ekonomicznÄ i elastycznÄ pracÄ w maĆych malarniach. W duĆŒych instalacjach przemysĆowych stosuje siÄ najchÄtniej kabiny z tworzywa sztucznego z odzyskiem proszku na cyklonie i automatykÄ , umoĆŒliwiajÄ cÄ szybka zmianÄ koloru. Jako urzÄ dzenia napylajÄ ce stosuje siÄ rÄczne lub automatyczne pistolety typu Tribo (tarciowe) lub Corona (generatorowe).
Linia technologiczna do malowania proszkowego musi zawieraÄ urzÄ dzenia do przygotowania powierzchni detali, suszenia, utwardzania farby, system transportu detali (konwejer) oraz tunele chĆodzenia.Poza tym pomocnicze instalacje techniczne (wody, gazu, elektryczne itd. itp.), system sterowania, technikÄ ĆrodowiskowÄ (oczyszczanie wody, ĆciekĂłw, powietrza).
Wentylacja gniazd malowania proszkowego
Konstrukcja dobrze wentylowanej kabiny powinna speĆniaÄ nastÄpujÄ ce zaĆoĆŒenia:
powstrzymaÄ rozprzestrzenianie siÄ proszku poza kabinÄ , v>=0,50 m/sec => kW m3/h wentylatora zapobiegaÄ gromadzeniu siÄ proszku bÄdÄ cego potencjalnym ĆșrĂłdĆem eksplozji, umoĆŒliwiaÄ odprowadzenie nie zuĆŒytego proszku do ponownego uĆŒycia lub utylizacji, byÄ bezpieczna w czasie uĆŒytkowania· zwiÄkszaÄ sprawnoĆÄ aplikacji
Rysunek schemat przepĆyw powietrza w kabinie
Oferta ADAL
ADAL oferuje systemy rÄcznego i automatycznego, natryskowego lub zanurzeniowego malowania farbami proszkowymi rĂłĆŒnorodnych detali.
Oferujemy kompletne gniazda malowania proszkowego (GMP) z wyposaĆŒeniem i aplikacje do napylania proszku (APR), w tym::
– Standardowe kabiny malarskie z separacjÄ na filtrach lub cyklonie
– Gniazda do natryskowego malowania przemysĆowgo
– Gniazda do malowania zanurzeniowego
PoniĆŒej lista oferowanych standardowych kabin proszkowych i przemysĆowych gniazd malowania proszkowego
UZUPEĆNIÄ
KolaĆŒ przykĆadĂłw aplikacji
Produkowane przez nas od ponad 15 lat standardowe kabiny, gniazda do malowania przemysĆowego oraz urzÄ dzenia aplikacyjne (pistolety i sterowniki) gwarantujÄ jakoĆÄ wymalowania, niezawodnoĆÄ i trwaĆoĆÄ w eksploatacji.
Instalacje ADAL sÄ budowane w oparciu o doĆwiadczenie kompetentnego zespoĆu pracownikĂłw, dziÄki czemu gwarantujemy najlepsze moĆŒliwe rozwiÄ zania techniczne, przyjazne dla Ćrodowiska i rĂłwnoczeĆnie wydajne czyli pozwalajÄ ce obniĆŒaÄ koszty produkcji i eksploatacji.
UĆŒytkownicy instalacji ADAL majÄ zapewniony szybki i sprawny serwis oraz dostawy niezbÄdnych materiaĆĂłw eksploatacyjnych i czÄĆci zamiennych wg potrzeb.