Malowanie elektroforetyczne DEC
Proces powlekania galwanicznego (e-coat) to organiczna metoda powlekania zanurzeniowego na bazie wody, ktĂłra wykorzystuje prÄ d elektryczny do osadzania farby na czÄĆci przewodzÄ cej prÄ d elektryczny, podobnie jak proces powlekania. ChociaĆŒ jego najwiÄkszym zastosowaniem jest powlekanie czÄĆci wymagajÄ cych wysokiego stopnia ochrony antykorozyjnej, e-powĆoka moĆŒe byÄ rĂłwnieĆŒ opĆacalnym rozwiÄ zaniem dla wysokiej produkcji (> 1 mln m2 rocznie) czÄĆci, ktĂłre dobrze odprowadzajÄ wodÄ, korzystajÄ z wysokiej gÄstoĆci regaĆĂłw a nawet tworzenie filmu i sÄ ograniczone pod wzglÄdem liczby kolorĂłw. Inne korzyĆci ekonomiczne obejmujÄ zmniejszonÄ siĆÄ roboczÄ (nie wymaga malarzy), niĆŒsze koszty operacyjne i przyjaznoĆÄ dla Ćrodowiska. Wady e-powĆoki w porĂłwnaniu z innymi technologiami powlekania obejmujÄ ogĂłlnie wyĆŒszy koszt kapitaĆu i trudnoĆÄ ze zmianÄ kolorĂłw.
ChociaĆŒ e-pĆaszcz jest dostÄpny w wielu kolorach, zmiana koloru w zbiorniku moĆŒe byÄ czasochĆonna, zwykle nawet 6-8 godzin. FarbÄ naleĆŒy przenieĆÄ do zbiornika do przechowywania, a przewody rurowe i filtry naleĆŒy caĆkowicie przepĆukaÄ. JeĆli konieczne sÄ czÄste zmiany kolorĂłw, bierze siÄ pod uwagÄ wiele zbiornikĂłw i wyposaĆŒenia pomocniczego.
DostÄpne sÄ dwa rodzaje farb e-coat: katodowe i anodowe. Farba katodowa jest bardziej odporna na korozjÄ i dziaĆa poprzez uziemienie czÄĆci i przyĆoĆŒenie dodatniego Ćadunku do czÄ stek farby za pomocÄ prostownika dostarczajÄ cego wysokie napiÄcie prÄ du staĆego do szeregu anod rozmieszczonych wzdĆuĆŒ Ćcian zbiornika. Ćadunek elektryczny migruje czÄ stki na powierzchniÄ czÄĆci, a nastÄpnie kontynuuje âwyciÄ ganieâ wody z granicy miÄdzy farbÄ a czÄĆciÄ zasadniczo przylegajÄ cÄ do farby na powierzchni czÄĆci. Gdy Ćadunek jest emitowany z anod, powstaje kwas, ktĂłry musi zostaÄ usuniÄty za pomocÄ systemu anolitycznego wyciÄ gajÄ cego farbÄ z anod. Systemy anodowe wykorzystujÄ prostownik do przykĆadania Ćadunku w przeciwnym kierunku, tj. katodÄ umieszcza siÄ wzdĆuĆŒ Ćcian zbiornika i migruje farbÄ do dodatnio naĆadowanej czÄĆci. ChociaĆŒ powĆoka anodowa nie sÄ tak odporna na korozjÄ, powĆoki anodowe sÄ generalnie taĆsze i nie wymagajÄ systemu anolitycznego
Gdy czÄĆÄ jest zanurzana, gruboĆÄ powĆoki katodowej lub anodowej migruje najpierw do najbardziej przewodzÄ cych powierzchni czÄĆci. W miarÄ narastania filmu zwiÄksza siÄ opĂłr i przesuwa siÄ powĆoka na inne obszary czÄĆci, co powoduje bardzo rĂłwnomierne nagromadzenie filmu na ogĂłĆ w zakresie gruboĆci 10-35 mikronĂłw. Ćadunek elektryczny moĆŒe zmniejszaÄ i hamowaÄ powlekanie wewnÄ trz rur lub gĆÄbokich wnÄk i powinien zostaÄ przetestowany. Farby do powlekania elektrycznego pozwalajÄ na osiÄ ganie 98% + / – sprawnoĆci pokrywania, tj. bardzo maĆo farby jest tracone podczas procesu. Nadmiar pozostaĆoĆci farby pozostajÄ cy na czÄĆciach opuszczajÄ cych zbiornik jest spĆukiwany permeatem (po pĆukaniu) i zawracany do zbiornika z farbÄ . Permeat to zasadniczo woda wytwarzana za pomocÄ ultrafiltru uĆŒywanego do rozdzielania farby na ciaĆa staĆe i ciecz. Substancje staĆe farby wracajÄ do zbiornika z farbÄ , a pĆynna czÄĆÄ jest uĆŒywana jako pĆukanie permeatem. Utrzymanie temperatury w zbiorniku z powĆokÄ elektronicznÄ moĆŒe byÄ konieczne przy uĆŒyciu agregatu chĆodniczego i wymiennika ciepĆa w celu usuniÄcia ciepĆa oddawanego z prostownika podczas procesu powlekania. W niektĂłrych obszarach ciepĆo jest rĂłwnieĆŒ potrzebne, aby utrzymaÄ ciepĆo w zimie. WiÄkszoĆÄ kÄ pieli z e-pĆaszczem utrzymuje siÄ w temperaturze od 25 ° C do 32 ° C; temperatura zostanie okreĆlona przez dostawcÄ powĆoki. Po e-powĆoce rĂłwnieĆŒ wymagajÄ utwardzania termicznego w zakresie 150 ° C do 200 ° C. W zaleĆŒnoĆci od konkretnej powĆoki piece moĆŒna podzieliÄ na dwie lub trzy strefy. Pierwsza strefa jest ogĂłlnie strefÄ âodwodnieniaâ w niĆŒszej temperaturze, majÄ cÄ na celu usuniÄcie nadmiaru wilgoci przed âskĂłrowaniemâ farby. Druga, a niektĂłre przypadki, trzecie strefy zapewniajÄ stopniowe utwardzanie w wyĆŒszej temperaturze. NiektĂłre e-pĆaszcze majÄ tendencjÄ do wydzielania dymu, gdy temperatura przekracza wartoĆÄ progowÄ , wiÄc piekarniki muszÄ byÄ odpowiednio wentylowane, a czÄĆci mogÄ wymagaÄ zamkniÄcia w wentylowanym tunelu chĆodzÄ cym po wyjĆciu z pieca.